BOLU GÖYNÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SÜRÜCÜLERİMİZİ EĞİTİME ALDIK

Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesinde İlçe Emniyet Müdürlüğü ile İlçe Jandarma Komutanlığının da ortaklığı ile organize edilen taşımalı eğitim sürücülerine ‘Sürücü Eğitimi Semineri’ verildi. 
SÜRÜCÜLERİMİZİ EĞİTİME ALDIK

İlçe Jandarma Komutanı Kor Özbay, Trafik Polisi Kadir Özkan ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit’ın anlattığı konuları sürücüler dikkatle dinlediler.

Göynük İlkokulu Konferans Salonunda verilen eğitime taşıma kapsamında ki servis şoförleri katıldılar. Saat on da sunum eşliğinde başlayan seminere çok sayıda sürücünün katıldığı gözlendi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü, Jandarma ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü kendi hizmet alanları ile ilgili konularda anlatım yaptılar.

Çocuklar Dediklerimizden Ziyade, Yaptıklarımızı Yaparlar

Şit, sürücü eğitiminin amacını, şoförlerin görev ve sorumluluklarını, öğrencilere ve velilere karşı davranışlarının nasıl olmaları gerektiğini,  sürücülerin örnek olmalarının gerekliliğini,  dış görünüşlerinin önemini ve taşıma sırasında gerçekleşen aksama durumlarında yapılması gerekenleri anlattı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit, Biz çocuğa ne kadar ´sigara içme´ dersek diyelim. Eğer çocuğun yanında biz içiyorsak çocuk söylediğimizi değil yaptığımız bu hareketi model alır. Öğretmen isterse sabahtan akşama kadar ´Kırmızı da geçmeyin´ desin, servis sürücüsü geçerse çocuk, ´Ha demek ki polis yokken geçilebilir´ veya ´Kırmızı da geçip geçmemek duruma göre değişir´ diye düşünecektir, diyerek şoförlerin çocukların yanında sergiledikleri her bir hal ve hareketlerine dikkat etmeleri gerektiği uyarısı yaptı.

Şoförlerin Özelliklerine de Değinen Şit, Şunları Söyledi:

 

Şoför çabuk sinirlenmemelidir. Çünkü: atasözümüzde de ifadesini bulduğu gibi “Öfkeyle kalkan, zararla oturur”. Yine Şoför toleranslı, güler yüzlü, sakin olmalıdır. Temiz ve bakımlı olmaktır. Saç bakımı, sakal tıraşı ve cilt bakımına dikkat etmelidir. Giyim kuşam kadar yüz ifadesi ve dış görünümde önemlidir. Çünkü: temizlik imandandır. Çünkü: güzel söz ve güler yüz sadakadır. Sebebi ne olursa olsun, öğrenciye karşı fiziki müdahalede bulunmamalısınız. Öğrencileri alırken ya da bırakırken belirlenen noktalardan almalısınız. Araç hareket etmeden öğrencilerin tam olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Öğrencilerin oturarak rahat bir yolculuk yapmalarını sağlamalısınız. Servis hizmeti sırasında taşıta başka herhangi bir yolcu almamalısınız ve velilerle asla tartışmamalısınız, diye uyarılarda bulunarak,  her hangi bir sorun yaşadığınızda velileri yetkili kişilere yönlendirmelisiniz tavsiyesinde bulundu.                                                                                      08-12-201508-12-2015                                                                                                

Milli Eğitim Müdürü Şit, Sürücülere Bazı Uyarılarda da Bulundu:

Siz Şu Hatalı Davranışları Yapmıyorsunuz Değil Mi?

Altınızdaki aracın ne kadar yetenekli ve kendinizin de ne kadar güçlü, usta ve korkusuz bir şoför olduğunuzu göstermek için hız yapmıyorsunuz değil mi?  Sizden daha hızlısı olamayacağını çocuklara ispatlamaya kalkmıyorsunuz değil mi? Önünüzdeki aracın tamponuna dayanıp, sürücüsüne selektör yaparak sinyalle ve kornayla yol vermeye zorlamıyorsunuz değil mi? Park ederken, başka araçları engelleyip engellemediğinize, önümüzdeki ve arkamızdaki araçları sıkıştırıp sıkıştırmadığımıza aldırmadan park yapmıyorsunuz değil mi? Klaksonun sadece ve sadece tehlike halinde ve acil durumlarda çalınması gereken bir düzenek olduğunu unutup, canınızın istediği her durumda korna çalmıyorsunuz değil mi? Kendinizi her zaman haklı, diğer herkesi haksız görerek, sözle taciz etmek veya elle/ kolla türlü hareketlerde bulunup kimseye hakaret etmiyorsunuz değil mi? Yağmurlu havalarda, yoldaki su birikintilerini kaldırımdaki yayalara sıçratmamaya özen gösteriyorsunuz değil mi? diye sorular yönelterek  sürücülerin dikkatlerini hatalı davranışlara çekip, bu tür davranışlardan imtina edip kaçınmalarını istedi.

Jandarma onbaşı Kor Özbay, hız limitleri hakkında bilgi vererek her bir aracın özelliklerine göre hız limitlerinin farklı olduğundan bahsederek hız limitlerine uymalarını istedi. Kış mevsimi girdiği için kış lastiği takma zorunluluğundan bahsederek uyarılara uymadıkları takdirde cezai işlem yapmak durumunda kalabilecekleri uyarısı yaptı. Kemer takmanın hayati önem taşıdığından bahseden Özbay, okul servislerin özelliklerinden, serviste bulunması gereken acil yardım malzemelerinden bahsetti. Trafik Polisi Kadir Özkan ise, internetten derlediği kazalara ait videolar izleterek, kazaların görünmez olduğuna vurgu yaptı. Kaza geliyorum demez, kaza anlık meseledir diye sürücüleri uyardı. Sürücülere trafikle ilgili broşür, kitapçık ve sürücü belgesi ile evraklarını koymaya yarayan cüzdanlar dağıtıldı. Seminere katılan sürücülerin eğitimden memnun ayrıldıkları gözlendi.                                                                                                    08-12-201508-12-201508-12-2015

Sofu Ali Mah. Beybahçesi Cad. Eski Hükumet Konağı No.23 Zemin Kat Göynük/Bolu Pk.14780 - 03742801540

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.