BOLU GÖYNÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okumak Değerlidir Projemizin Planlama Toplantısını Yaptık

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün geçen yıl gerçekleştirdiği ve uygulamaya koyduğu “Okumak Değerlidir” adlı projemiz ile ilçe de okuma seferberliği başlattık.  
Okumak Değerlidir Projemizin Planlama Toplantısını Yaptık

Eğitim öğretim yılının başladığı bu günlerde projeden en üst seviyede verim alabilmek için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak planlama toplantımızı yaptık. Toplantıya okul idarecilerimizi, Türkçe Öğretmenlerimizi,  3. ve 4. Sınıf öğretmenlerimizi çağırdık.

Toplantıya başlarken İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün geçen yıl yapmış olduğu proje ve faaliyetleri içeren sunu izletildi. Akabinde basında yer alan haberlerimiz ve o haberlerle alakalı gazete küpürleri slayt olarak gösterildi.

Toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat Şit, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürümüz Murat Elaydın ve Okumak Değerlidir İlçe Koordinatörü ve Göynük Orta Okulu Müdürümüz Faruk Kahraman proje ile ilgili açıklamalar yaptılar.  

Şit, Amacımız Milli ve Manevi Değerlere Sahip Yüksek Karakterli Bireyler Yetiştirmektir

Projemizin temel amacının, Göynük ilçesindeki 8 ortaokul ve 7 ilkokuldaki öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırarak, öğrencilerin kendilerini rahat ifade etmelerini, iletişim ve sosyal becerilerinin gelişmesini ve bunun paralelinde milli manevi değerlerimizi özümsemelerini desteklemek istediklerini ifade eden ilçe Milli Eğitim Müdürümüz  Şit,  Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırarak, yorumlama bilgi ve becerisi kazandırmak  istediklerini, bu yolla öğrencilerin analitik düşünebileceğini, düşündüğünü doğru ve açık bir şekilde ifade edebileceğini, algılama gücü yüksek, yorum ve sentez yapabilen, sorgulayan, tartışan, doğruların tek noktadan değil çeşitli bakış açılarıyla ortaya çıkacağını kavramış, güzellik duygusu ve estetik anlayışı gelişmiş, kültürlü, milli ve manevi değerlere sahip yüksek karakterli bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamak istiyoruz, dedi.

6 Yıllık Proje 3. Sınıftan 8. Sınıfa Kadar Olan Öğrencileri Kapsamaktadır

Projenin içeriği ve kapsamı ile ilgili bilgiler de veren İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, Projenin İlçedeki 8 ortaokul ve 7 ilkokuldaki 3,4,5,6,7. ve 8. Sınıf öğrencilerini kapsadığını,  projenin uyguma süresi 6 yıl olduğunu,  Projede 3. Sınıftan 8. Sınıfa kadar ilçede ki her bir öğrenciye ayda bir kitap olmak üzere yılda sekiz kitap verileceğini, verilen kitabı o ay okuyup bitiren öğrenci, kitabı şu an burada bu toplantıda belirleyeceğimiz okul proje yürütme koordinatörü olacak olan Türkçe Öğretmenine, ilkokullarda da sınıf öğretmenine vererek ikinci kitabı okumak için alacak. Ayda bir kitap okuyacak olan öğrenci, dönemde 4’erden, yılda 8 kitap okuyacak. Projenin 6 yıllık bir proje olduğu düşünüldüğünde öğrenci 3. Sınıftan 8. Sınıfa kadar okuyup 8’de mezun olduğu zamana kadar en az 50 kitap okumuş olacak, dedi. Şit, bu projeyi liselerimizde de uygulamak için bir çaba içerisindeyiz dedi.

 

Bu Proje Türkiye’de Bir İlktir

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat ŞİT, İçinde bulunduğumuz eğitim camiasında kitap ve okuma ile ilgili yapılan çalışmalar ya sınıf düzeyinde ya da okul bazında olmuştur. İlçe çaplı bir çalışmanın yapıldığını bu güne kadar görmedik, duymadık ve de denk gelmedik. Çoğu zaman da Türkiye geneli kitap toplama kampanyaları düzenlendiğini görüyoruz. Toplanan kitapların her biri farklı ve her birinin seviyesi ve içeriği farklı olabilmektedir. Bizim “Okumak Değerlidir” adlı bu projemizde ilçe düzeyinde her sınıf bazında her öğrenci aynı anda aynı kitabı okumaktadır. Bu anlamda diyebilirim ki bu projemiz Türkiye’de bir ilktir.

Projenin İlçe ve Okul Koordinatörleri Belirlendi

Okumak Değerlidir Projesinin 2. yılında geniş katılımlı bir toplantı yaparak Eğitim Öğretim yılına daha hazırlıklı giren  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz Projenin İlçe Yürütme Kurulunu, her okul için Okul Koordinatörünü belirleyip oluşturdu.

Toplantıda öğretmenlerden geçen yıl projenin uygulanışı sırasında görülen eksiklik ve aksaklıkların olup olmadığı soruldu. Projede en üst seviyede verim alabilmek için öneriler, beklentiler ifade edildi. Projenin olumlu ve olumsuz tarafları da konuşuldu ve görüş alış verişinde bulunuldu.

 

Verimli geçen toplantımızın sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat Şit, toplantıya katılan okul idarecilerimize, projenin koordinatörleri olan Türkçe öğretmenlerimize ve projenin 3. ve 4. sınıflarda uygulayıcıları olan sınıf öğretmenlerimize teşekkür etmesiyle toplantı sona erdi.


28-10-201628-10-201628-10-201628-10-201628-10-2016

Sofu Ali Mah. Beybahçesi Cad. Eski Hükumet Konağı No.23 Zemin Kat Göynük/Bolu Pk.14780 - 03742801540

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.