BOLU GÖYNÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇEMİZDE EKİM AYI DÖGEP TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

İLÇEMİZDE EKİM AYI DÖGEP TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

GÖYNÜK İLÇESİ

DÖGEP EKİM AYI ETKİNLİK RAPORU

 

KONU: Öğretmenlik mesleğinin vazgeçilmezlerinden olan "sevgi", "şefkat", "merhamet", "saygı", "azim", "kararlılık", "sabır", "sebat" ve "fedakarlık" değerleri ve kavramları

KATILIMCILAR:

Feyza KOCABIYIK ? Göynük İHO

Hasret ÇELİK ? Orhan Çalış Çok Programlı Anadolu Lisesi

Mustafa KALKAN ? Göynük Ortaokulu

Selma KOÇAKEL ? Kuyupınar Ovaboyu Ortaokulu

Hüseyin YAVUZ ? Ali Ericek Ortaokulu

Uğur GÜNERHAN ? Göynük İHO

ETKİNLİK ÖZETİ:

            DÖGEP Projesi kapsamında Dögep Ekim Ayı faaliyetleri DKAB öğretmenlerimizin katılımıyla Göynük İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirildi.                  Etkinlik konusunun içeriği ile ilgili yapılan bu toplantıda "sevgi", "şefkat", "merhamet", "saygı", "azim", "kararlılık", "sabır", "sebat" ve "fedakarlık" kavramları ayrı ayrı analiz edildi. Öğretmen-öğrenci ilişkisinin sevgi, saygı, hayranlık ve güvene dayanan bir ilişki olması gerektiği, dolayısıyla öğretmenlerimizin bu erdemlere sahip olması gerektiği üzerine müzakereler yapıldı.

Öğretmenlerin öğrencilere etik davranışlarıyla örnek olmaları ve öğrencilerini de etik davranışlara yönlendirmenin önemi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Bu noktada EDAM'ın Perese Değerler Eğitimi kitaplarından faydalanılabileceği tavsiyesinde bulunuldu. Bu tarz kitaplardaki etkinliklerin öğrencilerin ilgisini çektiği ve öğretmen-öğrenci ilişkisini olumlu yönde geliştirdiği ifade edildi.

            Öğretmenlik konusunda bize en iyi örnek olan Hz. Muhammed(SAV), eğitimi okul sıralarındaki gibi 40 dk'ya değil, hayatın her alanına yaymıştır. Her fırsatta insanlara bir şeyler öğretmeyi amaç edinmiştir. Peygamberimizin sevgi, şefkat, merhamet gibi erdemleriyle ilgili olarak Prof. Dr. Abdurrahman ÇETİN'in "Örneklerle Peygamberimiz" kitabından bir kesit okunarak, üzerine müzakere yapıldı. Ayrıca diyanet.gov.tr adresinden "şefkat ve merhamet" konulu bir hutbe metni okunarak, fikir ve bilgi paylaşımında bulunuldu.

            Sonuç olarak etkinlik konusunda ifade edilen tüm erdemler öğretmenlik mesleğinin vazgeçilmezlerindendir. Öğretmenler bu erdemleri önce kendileri yaşayarak, sonra öğrencilerine öğreterek sağlıklı bir toplum inşası için çalışmaktadırlar.

 

Sofu Ali Mah. Beybahçesi Cad. Eski Hükumet Konağı No.23 Zemin Kat Göynük/Bolu Pk.14780 - 03742801540

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.