BOLU GÖYNÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇEMİZDE ARALIK AYI DÖGEP TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

İLÇEMİZDE ARALIK AYI DÖGEP TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

DÖGEP ARALIK AYI

ETKİNLİK RAPORU

 

EYLEM KONUSU: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Temel Dini Bilgiler derslerinde yer alan ibadet konularının öğretilmesinde temel ilkeler, öğretim metotları ve materyallerin hazırlanması ve kullanımı

KATILIMCI SAYISI: 6

 

ETKİNLİK ÖZETİ:

DÖGEP Aralık ayı etkinliği kapsamında, "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Temel Dini Bilgiler derslerinde yer alan ibadet konularının öğretilmesinde temel ilkeler, öğretim metotları ve materyallerin hazırlanması ve kullanımı" konusunda araştırmalar yapıldı ve bunun sonucunda bilgi, teknik ve materyal paylaşımı yapıldı.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Temel Dini Bilgiler derslerinde yer alan ibadet konularının öğretilmesine yönelik kullanılacak olan öğretim metotları öğrencilerin gelişim özelliklerine, hazırbulunuşluk düzeylerine, sınıf/grubun büyüklüğüne, konu içeriğinin özelliğine ve öğretim ortamlarının fiziksel imkânlarına bağlı olarak tartışılmış ve değerlendirilmiştir.

Öğretim yöntem ve tekniklerinin etkili bir şekilde kullanılması gerektiği, böylece dikkat çekme ve güdülenmenin sağlanması gerektiği üzerine görüşüldü.  Eğitim-Öğretim sürecinde hedeflenen kazanımların öğrencilere başarılı ve kalıcı olarak kazandırılmasında doğru öğretim yönteminin seçiminin büyük etkisi olduğu görüşüldü.

İbadet, temizlik, Allah'ın varlığı, Hz.Peygamberin hayatı gibi konularda görsel ve video izletimi, gösterip yaptırma, sınıf içi uygulama gibi tekniklerden faydalanılması, daha soyut konularda ise (melek, ahiret vb.) bulmaca, anlatım, soru cevap, beyin fırtınası gibi sözele dayalı yöntem ve tekniklerin benimsenmesi daha faydalı olacağı görüşüldü.

03-01-202003-01-202003-01-202003-01-2020

Sofu Ali Mah. Beybahçesi Cad. Eski Hükumet Konağı No.23 Zemin Kat Göynük/Bolu Pk.14780 - 03742801540

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.