BOLU GÖYNÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Göynük’te Kutlu Doğumun Manevi İklimi Yaşanıyor

Göynük’te Kutlu Doğumun manevi iklimi yaşanıyor. Göynük ilçesi okullarında kutlu doğum haftası münasebetiyle yapılan kutlamalar ilçe halkı tarafından takdir topluyor. Kutlamalara halk tarafından yoğun ilgi var.
Göynük’te Kutlu Doğumun Manevi İklimi Yaşanıyor

 

Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan Göynük Belediye Düğün salonunda ki Kutlu Doğum Haftası kutlama programına ilçe daire amirleri, okul idareci, öğretmen ve öğrencileri ile halktan da büyük bir katılım yaşandı.

 

Program, Kuran’ı güzel okuma yarışmasında ilçeyi temsil ederek dereceye giren okulun öğrencisi Yusuf  Kılıç ve beraberinde -Harun Ericek-Furkan Kavakçı adlı öğrencilerin Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

Şit, O, Kız Çocuklarını Diri Diri Toprağa Gömen Cahiliye Toplumundan Medeni Bir Toplum çıkardı.

Okunan Kur’an tilavetinden sonra bir selamlama konuşması yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat ŞİT,  Bizleri yoktan var eden varlığından haberdar eden, bizi bize bırakmayıp rehber olsun diye, örnek olsun diye, Muhammad Mustafa Aleyhisselam efendimizi bizlere peygamber olarak seçen Rabbimize hamdolsun. Binlerce salât u selam Peygamber Efendimizin üzerine olsun diyerek başladı.

 Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed(sav)’in doğum yıldönümünün; tüm insanlığa barış, huzur, mutluluk ve adalet getirmesini dileyerek devam ettiği konuşmasına. Hz.Muhammed; (s.a.v.) insanlar içinden seçilmiş, inanlara karşı çok şefkatli ve merhametli bir Peygamberdir. Bundan tam 1445 yıl önce insanlık Cahiliye devrini yaşıyordu. İnsanlar hak, adalet, dürüstlük gibi kavramları unutmuştu. Güçlü zayıfı eziyor, Kız çocuğuna sahip olmak utanç vesilesi olduğundan diri diri toprağa gömülüyordu dedikten sonra Hz. Ömer’in cahiliye döneminde yaşayıp ta Müslüman olduktan sonra sahabeye anlattığı; cahiliye dönemimden iki şey aklıma geliyor. Birinde kendimi tutamayıp gülüyorum, diğerinde ise dayanamayıp ağlıyorum, dediği kıssasından bahsederek Hz. Peygamberin insanlığı kız çocuklarını diri diri toprağa gömen o cahiliyeden kurtararak medeniyete kavuşturduğundan bahsetti.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit’in açılış konuşmasından sonra bir öğrenci tarafından Sezai Karakoç’un En Sevgili, Ey Sevgili, Uzatma dünya sürgünümü benim” adlı şiiri okundu. Akabinde ilahi grubu sahne aldı. Birbirinden güzel ilahiler seslendiren ilahi grubu salondakiler tarafından dikkatle dinlendi.

Arapça ezgi ve şiirlerde seslendiren okul öğrencileri ile peygamberimizin hayatını özetleyen, “Adın geçer” isimli şiirini okuyarak salonda manevi bir atmosfer oluşturup duygulu anlar yaşanmasına vesile olan Azra Altıntaş adlı öğrenci salonu kendilerine hayran bıraktılar. Sonrasında okulun ‘halka sorduk’ televizyon ekibi tarafından hazırlanan kutlu doğum röportajlarını içeren videolar izlendi.

Senden öğrendik Ya Rasulallah isimli video çalışması izlendikten sonra, İlçe Vaizi İsmail Hakkı IŞIK’ın Hz. Peygamberin hayatından örnekler anlatarak günümüz meselelerine ışık tutarak, günümüzde bir Müslümanın nasıl olması gerektiği anlatıldı.

 

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ.

Öğrenci, öğretmen, veli ve daire amirlerinden oluşan kalabalık uzunca süren programı sıkılmadan dikkatle takip ettiler. Salonda oluşan manevi atmosfer katılımcıların duygulu anlar yaşamasına sebep oldu. Programın sonunda okulda il düzeyinde derece giren öğrencilere belge ve ödüller verildi.

            Hutbe yarışmasında ilçeyi temsil ederek dereceye giren okulun öğrencisi Muhammed Ali IŞIK’a, Kuran’ı Güzel Okuma Yarışmasında dereceye giren Yusuf KILIÇ’a, Ezan Okuma Yarışmasında dereceye giren Uğur ALGA’ya, Arapça Bilgi Yarışmasında dereceye giren Elifnur AKMAN, Esra KOCADEMİR, Kübra KAYA ve Nurdan DEMİRDİLEK’e ödülleri verildi. Ödüllerini Belediye Başkan Yardımcısı Günay CAN tarafından verilen öğrencilerin mutlulukları yüzlerinden okunuyordu.

            Arapça şiir okuma yarışmasında dereceye giren Betül ERGEZEROĞLU ve Edanur ARI’ya,  Arapça şarkı okuma yarışmasında dereceye giren Taha Ramazan ŞAHİN ve Ramazan İŞBİLEN’e ise ödüllerini İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat ŞİT tarafından verildi. Hatıra resimleri çekilmesi ile program son buldu.

 

 05-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-2016

Sofu Ali Mah. Beybahçesi Cad. Eski Hükumet Konağı No.23 Zemin Kat Göynük/Bolu Pk.14780 - 03742801540

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.