BOLU GÖYNÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

En Güzel Kur’an En Güzel Ezan Göynük’te Okundu

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Anadolu İmam Hatip Liseleri arası “Genç sadâ” Kur’ân’ı Güzel Okuma Yarışması,     “Kur’ân’ın Genç Muhafızları” Hafızlık Yarışması ve  “Genç Bilâller” Güzel Ezân Okuma il düzeyinde Yarışmalarının finali Göynük Belediyesi Konferans salonunda gerçekleşti.
En Güzel Kur’an En Güzel Ezan Göynük’te Okundu

Programa İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Bursa İl Müftüsü Mehmet Emin Ay, Göynük Belediye Başkan Vekili Günay Can,  İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Okul İdarecileri, öğretmenler, veli ve öğrenciler katıldılar.

Bolu merkezi ve ilçelerinden gelen ilçe birincisi olan 5 öğrenci Kur’anı Güzel Okumak için, 2 öğrenci Hafızlıkta Yarışmak için ve 5 öğrenci de Güzel Ezan Okumak için yarıştılar.

Açılışı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile yapılan Genç sadâ Kur’ân’ı Güzel Okuma Yarışmasının açılış konuşmasını ev sahibi sıfatı ile Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit yaptı.

ŞİT, Bu Yarışmanın Kaybedeni Yoktur.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit konuşmasına şiir okuyarak başladı. “Rûhumun senden İlâhî şudur ancak emeli: Değmesin mâbedimin göğsüne nâ-mahrem eli; Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli” dörtlüğü ile başladığı konuşmasınaSizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğretenlerinizdir” hadisi şerifi okuyarak devam etti.

Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit konuşmasını şöyle sürdürdü: Bugün burada Genç Seda Kur’anı Güzel Okuma Yarışması, Kur’an’ın Genç Muhafızları Hafızlık Yarışması ve Genç Bilaller Güzel Ezan Okuma Yarışması gibi üç kategoride Bolu il final programımızı gerçekleştiriyoruz.

Bu üç yarışmayı ülkemizin ve ilimizin en şirin, en güzel ilçesi; büyük evliya, büyük âlim ve büyük bilim adamı Akşemşeyh Hz.lerinin mekânında Diyarı Akşemsettin Göynükte icra ediyor olmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz.

Göynük ilçemiz hakikaten güzel, şirin bir ilçe. İnsanlarımız Türkiye’nin en güzel insanları. Bizlerde bu güzelliğe bir güzellik daha katabilmek için bugün burada bahsettiğim bu üç kategoride ki Yarışmanın ilçe birincilerinin yarışacakları il finalini gerçekleştiriyoruz. Yarışma başlamadan önce ifade etmeliyim ki bu yavrularımızın istisnasız hepsi bölgelerinden seçilerek birinciliği elde ederek geldiler.  Hepsi de  gönlümüzde birincileridir. Bu yarışmanın kaybedeni yoktur,  olmayacaktır. Bu yarışmada herkes kazanarak dönecektir. Bizim burada gayemiz bu öğrencilerimizin bilgisini ölçmek, yarıştırmak ya da denemek değildir. Asıl amacımız onları hayra teşvik etmek ve tatlı bir rekabet oluşturmaktır.

Programın katılımcılarına ve katkıda bulunanlarına da teşekkür eden Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit, şiir okuyarak başladığı konuşmasına dua mahiyetinde ki:  Biz, kısık sesleriz... minareleri, Sen, ezansız bırakma Allah’ım! Ya çağır şurda bal yapanlarını, Ya kovansız bırakma Allah’ım! Mahyasızdır minareler... göğü de, Kehkeşansız bırakma Allah’ım! Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, Müslümansız bırakma Allah’ım! Şiiri okuyarak tamamladı.

Göynük İlçe Müftüsü, Mehmet ŞAHİN’in Başkanlığını yaptığı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Osman YILDIZ,  Diyanet Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi, Hasan EKE, Bolu Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni, Lütfi DANIŞMAN ve Mengen Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersi Öğretmeni, İsa FETOLMAZ  gibi isimlerden oluşan Juri Üyeleri tarafından yarışmacılar değerlendirildi.

Programın yarışma aralarında Göynük Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesi İlahi Korosunun seslendirdiği ilahiler dinlendi. Programın sonunda Göynük ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünün faaliyetlerini içeren video ile Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesinin faaliyetlerini içeren sunum izlendi.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Kuranı Kerimi güzel okuma yarışmasının birincisi Bolu Anadolu İ.H.L öğrencisi Muhammed Emin KAHRAMAN, ikincisi Gerede Anadolu İ.H.L öğrencisi Sefa DOĞAN ve üçüncü Göynük Akşemseddin Anadolu İ.H.L öğrencisi Yusuf KILIÇ’a ödüllerini İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ tarafından verildi.

        Kuranın genç muhafızları hafızlık yarışmasının birincisi Bolu Anadolu İ.H.L öğrencisi Mehmet ARIĞ’a ve İkincisi Gerede Anadolu İ.H.L öğrencisi Tayyip KARAAĞAÇ’a ödülleri Göynük İlçe Müftüsü Mehmet ŞAHİN tarafından verildi.

             Genç Bilaller Ezanı Güzel Okuma Yarışmasının birincisi Mengen Anadolu İ.H.L öğrencisi Mustafa KARABOSTAN,   İkincisi Bolu Anadolu İ.H.L öğrencisi Mücahid Remzi ALPDÜNDAR ve Üçüncüsü Göynük Akşemseddin Anadolu İ.H.L öğrencisi Uğur ALGA’ya ödüllerini il Milli Eğitim Şube Müdürleri ile İlçe Milli Eğitim Müdürleri tarafından verildi. İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in katılımcılara hitap ettiği bir konuşma sonrasında çekilen hatıra fotoğraflarıyla program son buldu.

 31-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-2016

 

 

Sofu Ali Mah. Beybahçesi Cad. Eski Hükumet Konağı No.23 Zemin Kat Göynük/Bolu Pk.14780 - 03742801540

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.