BOLU GÖYNÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ALİ ERKAN KAVAKLI GÖYNÜK’TE KONFERANS VERDİ

Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmenlerinin gelişimine, eğitimine ve mesleklerine katkıda bulunmak amacıyla anlanında uzman bir isim olan Eğitimci, Gazeteci Yazar Ali Erkan Kavaklı’yı ağırladı.
ALİ ERKAN KAVAKLI GÖYNÜK’TE KONFERANS VERDİ

 

 

Göynük Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Göynük İlçe Müftüsü Mehmet Şahin,  okul ve kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve göynük halkından katılım oldu.

ŞİT, SİZ İNSANI DÜZELTİRSENİZ, DÜNYA DÜZELECEKTİR.

Konferansın açılış koşuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit: Ali Erkan Kavaklı’yı yıllar önce İstanbul’da bir sivil toplum örgütünün ilçe başkanlığı yaparken de konuşmacı olarak ağırladıklarını program sonrasında herkesin çok memnun olarak ayrıldığından bahsetti.

 Şit, Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Göynük ilçemizde eğitimin kalitesini yükseltmek için bugüne kadar birçok çalışmalarımız, faaliyetlerimiz ve projelerimiz oldu. Bundan sonra da olmaya devam edecektir, dedi.  

Gerçekleştirdikleri projelerle eğitimde başarılarının devamlı ve kalıcı olmasını sağlamak istediklerini söyleyen Şit, amaçlarının Göynük’te eğitimin kalitesini yükseltmek başarılı, şuurlu, bilinçli öğrenciler yetiştirmek olduğunu söyledi.  “Okumak Değerlidir” projemiz bunun içindir dedi.

Bu anlamda öğretmen, öğrenci ve velilerimizi alanında uzman bir kişi olan “Eğitimci, Gazeteci ve Yazar Ali Erkan Kavaklı hocamızla  “İlham Veren öğretmen”  konulu konferanslarda  buluşturmak istedik. Bizi kırmayarak davetimize icabet ederek gelen hocamıza teşekkür ediyoruz.  Anadolu’muzun şirin ilçesi Göynük ilçemizde kendisini ağırlamaktan mutluluk duyduk, dedi.

Bir baba ile küçük oğlu arasında geçen bir diyalogu da anlatan Şit: Babanın bir dünya haritasını yırtarak oğluna verdiğini   çocuğun çok kısa bir süre içinde parçaları bir araya getirerek dünya haritasını tamamladığını, babanın buna şaşırdığını, nasıl oldu bu kadar kısa zamanda haritayı tamamladın diye sorduğunda, çocuğun: baba dünya haritasının arka yüzünde bir insan resmi vardı. Ben insanı düzelttim, dünya kendiliğinden düzeldi dediğini ifade ederek, öğretmenlere hitaben kıymetli öğretmen arkadaşlarım, işte siz bu insan düzeltme sanatının yani mesleğinin başındasınız. Sizler elinizin altından gelip geçen bu küçük insanları iyi birer insan olarak yetiştirip düzeltirseniz, emin olun işte o zaman ilçemiz, ülkemiz ve dünya da düzelecektir, dedi.   

 

İYİ ÖĞRETMEN AÇIKLAR, YETENEKLİ ÖĞRETMEN GÖSTERİR, BÜYÜK ÖĞRETMEN İLHAM KAYNAĞI OLUR.

Milli Eğitim Müdürü’nün konuşmasının ardından Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün faaliyetlerini içeren bir sunu izlendi.  Akabinde kürsüye çıkan Eğitimci Yazar Ali Erkan Kavaklı da konuşmasında Göynük’te olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

Ali Erkan Kavaklı, “Genelde eğitimciler birçok konuda şikâyetçi olurlar. Fakat öğretmenlik şikâyet etme mesleği değildir. Sorun çözme mesleğidir” dedi.

Sıradan öğretmen anlatır. İyi öğretmen açıklar. Yetenekli öğretmen yapar ve gösterir. Büyük öğretmen ilham kaynağı olur. İyi öğretmen, iyi ders anlatan değil, öğrencilerini hayata donanımlı hazırlayandır. Sadece anlatmaya dayalı bir metot takip etmeyin. İnsan duyduğunu unutur. Gördüğünü hatırlar. Hem duyup hem gördüğünü öğrenir. Yaptığını hiç unutmaz. Görsel malzeme kullanın, uygulama yaptırmayı ihmal etmeyin,  dedi.

EĞİTİM GÖNLE GİRME SANATIDIR


                   35 yıllık bir öğretmenlik geçmişi olduğunu ifade eden Kavaklı, eğitimin gönle girme sanatı olduğunu söyledi. Yazar Kavaklı, “Gönlüne giremediğimiz birisinin zihnine giremediğimiz gibi onu eğitme şansımız da ortadan kalkar. Genelde eğitimciler birçok konuda şikâyetçi olurlar. Fakat öğretmenlik şikâyet etme mesleği değildir. Sorun çözme mesleğidir. Bir öğretmenden söz edeceğim, bütün çağların en başarılı öğretmeni. O hiç şikayet etmedi. Ben sadece öğretmen olarak gönderildim buyurur. Bizlere  en iyi örnek olarak en iyi öğretmen Peygamberimizdir. Peygamber Efendimiz. 23 sene çalıştı ve tüm kıtayı değiştirdi. Bütünüyle. Onun için öğretmenlik değiştirme mesleğidir. Bu nedenle tüm öğretmenleri böylesine bir peygamber mesleğine talip oldukları için tebrik ediyorum, dedi. Okumanın önemine de değinen Kavaklı, Her işin başı okumaktan geçiyor. Bizler Allah’ın Kuran-ı Kerimi ve kâinat kitabını  iyi okumalıyız.” diye konuştu.

                                                   İYİ ÖĞRETMENİN 10 NİTELİĞİ

             Kavaklı, konuşmasında iyi öğretmenin 10 özelliğini şöyle sıraladı: “Adaletli davranır ve nezaket sahibidir. Motivasyonu sağlar. İyi diyalog kurar ve eleştireldir. Branşını iyi bilir. Dersini anlaşılır şekilde iyi anlatır. Sabırlıdır. Heyecanlandırır. Yük taşır, naz çeker, çalışkandır. Toleranslıdır. İlham verir.” Eğitimde disiplinin de önemine dikkat çeken Kavaklı, “Disiplini, öğrenci ile konuşarak sağlayın. Sınıfta tartışmayın. Gerekirse dışarıda öğrenci ile yalnız konuşun. Sevimli bir disiplin sistemi kurun.” dedi.


HER ÖĞRENCİ FARKLI BİR DÜNYADIR


                       Her beynin özel olduğunu ifade eden Kavaklı, “Birbirinin benzeri beyin yoktur. Nasıl ki parmak izimiz özelse, göz retinamız özelse, avuç içimiz özelse, karakterimiz özelse her çocuğun beyni de özel ve bir birinden farklıdır. Peki, biz ne yapıyoruz? Mecburiyetten de olsa bu farklı ve özel beyinleri bir araya toplayıp hepsine aynı şekilde ders vermeye kalkıyoruz. Fakat bu öğrenciler aynı metotla ve aynı hızda bu dersleri anlamayabilir. Nasıl ki sağlıklı olduğu sürece görmeyen göz olmuyorsa öğrenmeyen beyin de olmaz. Öğrenme biçimi, hızı farklı olabilir. İşte tam da burada öğretmenlik sanatı başlıyor. Ben anlattım, görevimi yaptım anlayan anlar anlamayan beni ilgilendirmez mantığı kesinlikle kabul edilebilir bir mantık değildir” diye konuştu.
                    Kavaklı, başarılı olmak isteyen öğretmenin, öğrencisinin hangi yöntemle daha iyi anladığını keşfetmesi ve öğrencisini o yöntem üzerine eğitmesi gerektiğini ifade etti. Öğretmenlerin ufuklarını açan bir konuşma gerçekleştirdi.

                   Program sonunda eğitimci yazar Ali Erkan Kavaklı’ya Göynük İlçe Milli Eğitim Müdür Murat ŞİT tarafından Göynük ilçesinin simgesi mahiyetinde ki “ Zafer Kulesi” maketi hediye Edildi. 

 

                  Bugüne kadar 50’nin üzerinde kitap yazan Kavaklı, konferansın sonunda katılımcılar için kitaplarını imzaladı.


05-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-201605-05-2016

Sofu Ali Mah. Beybahçesi Cad. Eski Hükumet Konağı No.23 Zemin Kat Göynük/Bolu Pk.14780 - 03742801540

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.