BOLU GÖYNÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AKŞEMSETTİN HZ.’LERİNİ TANITMA KOMİSYONU KURULDU

                Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul’un Fatihi Fatih Sultan Mehmet’in Hocası ve İstanbul’un manevi fatihi Akşemsettin Hz.lerini anmak, anlamak ve gelecek nesillere, öğrencilere tanıtıp bilmelerini sağlamak amacıyla “Akşemsettin Hz.’lerini Tanıtma Komisyonu” adında bir komisyon kurdu.
AKŞEMSETTİN HZ.’LERİNİ TANITMA KOMİSYONU KURULDU

           İlçede başarıyı arttırmak için; Ana Sınıfları İlerleme ve Değerlendirme Komisyonu, Birinci Kademe İlerleme ve Değerlendirme Komisyonu, Fen ve Bilim Komisyonu, Matematik Komisyonu, Yabancı Dil Komisyonu, Rehberlik, Yönlendirme, Sınav Analizi ve Ar-Ge’den Sorumlu Komisyon, Özel Eğitim Komisyonu ve Kitap Okuma Komisyonu gibi komisyonlar kuran İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bir de bu komisyonların çalışmalarını takip eden ve değerlendiren bir üst kurul olan ‘Göynük İlçesi Eğitim-Öğretim İlerleme ve Değerlendirme Kurulu’ oluşturdu.              

  03-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-2016 

Komisyonlar kurarak, çalışma başlatan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Akşemsettin Hz.lerini de tanıtmak için de bir komisyon kurdu. İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Elaydın’ın başkanlığında Akşemsettin Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmenlerinden Ali Hakan Öztürk, Göynük Ortaokulundan Mustafa Kalkan, Orhan Çalış Çok Programlı Anadolu Lisesinden Abdulkerim Arat, Egemenlik ortaokulundan Abdurrahim Türk’ten oluşan komisyon çalışmalarına hız verdi.

Geçen yıl da Göynük Akşemsettin Bilim Olimpiyatları (GABİO) adıyla yarışma düzenleyen Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, bu yıl aynı olimpiyatları yine düzenlemekle birlikte Akşemsettin Hz.lerinin farkındalığını artırmak, öğrencilerde bilinirliliğini sağlamak için kurduğu komisyon tarafından yapılan istişareler sonucu bir dizi kararlar aldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit, Akşemsettin Hz.leri adıyla kurulan komisyonu niçin kurduklarını ve ne gibi çalışmalar yapacaklarına dair bazı açıklamalarda bulundu.

 

ŞİT, ÖĞRENCİLERDE AKŞEMSETTİN HZ.LERİNİN FARKINDALIĞINI VE BİLİNİRLİLİĞİNİ          

                                       SAĞLAMAK İSTİYORUZ

Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim öğretim yılı başında ilçede başarıyı artırmak, eğitim kurumlarını güçlendirmek, hizmet kalitesi yükseltmek, Öğretmenler arasında İş birliği ve koordinasyon sağlayarak etkili bir iletişim oluşmasına performanslarının artmasına sebep olmak, öğrencilerin gelişim düzeylerini düzenli periyotlar halinde takip ederek kayıt altına almak ve akademik, sosyal, kültürel becerilerini artırmak için ‘Eğitim Öğretimde Başarı Artırma Komisyonları’ adı altında komisyonlar kurduk, dedi.

Biz kimi zaman bu komisyonlarımızla, bazen okul yöneticilerimizle ve bazen de öğretmenlerimizle bir araya gelip toplantılar tertip ettik. Bu toplantılarımızın birinde bir öğretmenimiz Akşemsettin Hz.lerinin türbesini öğrenciye göstererek ‘burası Akşemsettin Hz.lerinin türbesi’ dediğini, bunun üzerine öğrencinin ‘aaaa ben buradan her gün geçiyorum, burayı görüyorum ama Akşemsettin Hz.lerinin türbesi olduğunu bilmiyordum’ dediğini ifade etmesi dikkatlerimizi bu noktaya çekti. Ve müfredatımızda da Akşemsettin Hz.lerini tanımaya yönelik yeterli bilgi olmaması da bizim bu noktada bir çalışma yapmamıza sebep oldu. Bunda çağ açıp çağ kapatan bir tarihi olay olan İstanbul’un Fethi’nin manevi mimarı olması ve tarihte mikrobu ilk bulup tarif eden bir tıp bilgini olması dolayısı ile tarihi geçmişimizde büyük bir değer olan Akşemsettin Hz.lerinin Göynükte metfun olmasının da elbette payı var.     


Şit, NELER YAPTIK, NELER YAPACAĞIZ?

İlkönce tarih ve din kültürü öğretmenlerinden oluşan bir komisyon kurduk. Sonra bu komisyonla belli aralıklarla toplanarak neler yapabileceğimizi konuşup, istişarelerde bulunduk. İstişareler sonucu yapmamız gerektiğine inanarak aldığımız bazı kararlar oldu. Bu kararlarımızın kısa, orta ve uzun vadede gerçekleşecek çalışmalar olduğunu gördük.

Akşemseddin Hz.leri ile ilgili ortaokullarımızda Şiir ve liselerimizde ise kompozisyon ya da slâyt yarışması düzenledik. Yine oluşturduğumuz komisyondaki öğretmenlerimizin hazırladıkları sunumlar eşliğinde ortaokullarımız ve liselerimizde anlatımlar yaparak, Akşemsettin Hz.lerinin tanıtımını sağlanacak. Bununla birlikte Akşemseddin Hazretleri ile ilgili kitaplar yazmış olan yazarların önce öğrencilere kitaplarının dağıtımı sağlanacak, bu kitapların içeriği ile ilgili öğrenciler arasında yarışmalar düzenlenecek sonra da yazarlara okullarda veya halka açık salonlarda konferanslar verdirilecektir.

Sonra Akşemseddin Hazretleri’nin doğum ya da ölüm yıldönümünü tespit ederek, doğum ya da ölüm yıldönümüne denk gelecek şekilde İlçede “Ahşemsettin Haftası” düzenleyeceğiz. Bu hafta da Akşemsettin Hz.lerini çeşitli etkinliklerle anacağız. Lise düzeyinde öğrencilerimizin yeterince eğitimini sağlayarak Akşemseddin Hazretleri’nin Türbesi ve Camiinin çevresinde ilçemize gelen ziyaretçilere Akşemsettin Hz.lerinin tanıtımını sağlayacağız. Öğrencilere Akşemseddin Hz.lerinin hayatını konu alan bir tiyatro oyunu hazırlayarak, Akşemsettin haftasında sergilenmesini sağlayacağız.

Uzun vadede ise projeler üreterek ya da sponsorlar marifetiyle Akşemseddin Hazretleri’nin Türbesi yanına tanıtıcı bir kitabe konmasını sağlamak veya Konya Mevlana Müzesinde ya da İstanbul Miniatürk’te olduğu gibi bilet okutularak ya da jeton kullanılarak çalıştırılan elektronik cihazlar vasıtasıyla sesli anlatım yapılmasını böylece elektronik monitör kullanılarak ekranında Akşemsetin Hz.lerini tanıtımını sağlayacağız. Yapmayı planlayıp ta inşallah nasip olurda başarabilirsek büyük bir iş olduğunu düşündüğümüz bir başka şey ise: Akşemsettin Hz.lerinin eserlerini günümüz Türkçesiyle anlaşılır bir şekilde çevirisini

sağlamak istiyoruz. Böylece hem Göynük ilçemizin turizmine katkı sağlamış olacağız. Hem de manevi değeri büyük bir zat olan Akşemsettin Hz.lerinin farkındalığını ve bilinirliliğini sağlamış olacağız.   

     

YEREL BASINDA HABERİMİZ

bolugundem.com haberi için tıklayınız : 

http://www.bolugundem.com/goynuk-akseyhine-sahip-cikiyor-94637h.htm

boluekspres.com haberi için tıklayınız :

http://www.boluekspres.com/icerik/haber.php?i=52617

memleketimbolu.com haberi için tıklayınız : 

http://www.memleketimbolu.com/haber/aksemsettin-hz-lerini-bilmeyen-kalmayacak

 

03-01-201603-01-201603-01-201603-01-201603-01-2016

                                                             

Sofu Ali Mah. Beybahçesi Cad. Eski Hükumet Konağı No.23 Zemin Kat Göynük/Bolu Pk.14780 - 03742801540

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.