BOLU GÖYNÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AKŞEMSETTİN HAZRETLERİ TANITMA KOMİSYONU ÖNEMLİ KARARLAR ALDI

Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kurmuş olduğumuz “Akşemsettin Hazretlerini Tanıtma Komisyonu” bir toplantı yaparak önemli bazı kararlar aldı. 
AKŞEMSETTİN HAZRETLERİ TANITMA KOMİSYONU ÖNEMLİ KARARLAR ALDI

Öğrencilerin Akademik, Sosyal, Kültürel Becerileri Artacak

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat Şit, ilçede başarıyı artırmak, eğitim kurumlarını güçlendirmek, Eğitim –Öğretimde hizmetin kalitesi yükseltmek, Öğretmenler arasında İş birliğini ve koordinasyonu sağlayarak etkili bir iletişimin oluşmasına zemin hazırlamak, öğretmenlerin performanslarının artmasına sebep olmak, öğrencilerin gelişim düzeylerini takip ederek düzenli periyotlar halinde kayıt altına almak ve öğrencilerin akademik, sosyal, kültürel becerilerini artırmak istediklerini bunun içinde  ‘Eğitim Öğretimde Başarı Artırma Komisyonları’ adı altında komisyonlar kurduklarını belirtti.

Müdürümüz Komisyon üyelerine,  Akşemsettin Hz.lerini tanıtmak için de üç yıldan beridir Göynük Akşemsettin Bilim Olimpiyatları (GABİO) adıyla olimpiyatlar düzenlediklerini, geçen sene de “Akşemsettin Hz.’lerini Tanıtma Komisyonu” adıyla bu komisyonumuzu kurarak Akşemsettin Hz.leri ile ilgili çeşitli çalışmalar yaptıklarını ve bu anlamda ki çalışmaları geliştirerek,  genişleterek daha ilerilere taşımak istediklerini izah etti.

Komisyonun Amacı: Akşemsettin Hz.lerini Anmak, Anlamak, Tanıyıp, Bilmesini Sağlamak

Akşemsettin Hz.’lerini Tanıtma Komisyonunu niçin kurduklarını, kurma amaçlarının ne olduğundan da  bahseden İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat Şit,İstanbul’un Fatihi Fatih Sultan Mehmet’in Hocası ve İstanbul’un manevi fatihi Akşemsettin Hz.lerini anmak, anlamak, farkındalığını artırarak gelecek nesillere yani öğrencilerimize anlatarak, Onu tanıyıp bilmelerini sağlamak amacıyla kurduklarından  bahsetti.

 

Müdürümüz, Çağ açıp çağ kapatan tarihi bir olay olan İstanbul’un Fethi’nin manevi mimarı ve tarihte mikrobu ilk bulup tarif eden bir tıp bilim adamı olan ve dolayısı ile tarihi geçmişimizde büyük bir değere sahip olan Akşemsettin Hz.’leri ile ilgili türbesinin de Göynük’te olması ve müfredatımızda Onu  tanımaya yönelik yeterli bilgi olmaması bizim bu noktada bir çalışma yapmamıza sebep oldu, diye açıkladı.

 

Komisyon Din Kültürü ve Tarih Öğretmenlerinden oluşuyor

 

Akşemsettin Hz.’lerini Tanıtma Komisyonunu Ortaokullarda Sosyal Bilgiler ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinden, Liselerde ise Tarih ve Meslek Dersleri Öğretmenlerinden oluşturan ilçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Akşemsettin Hz.’lerini Tanıtma Komisyonunu ile  yaptıkları istişarelerinin sonucu geçen yıl karar alıp ta uygulamaya koydukları çalışmaların yanında yeni birtakım kararlar adlılar.

Geçen sene kurmuş olduğumuz komisyonumuzun tayin olup giden üyelerinin yerine yeni gelen öğretmenlerimizden seçerek her okulda bir temsilci olmasını sağladık. Komisyondaki öğretmenlerin hazırladıkları slaytlar eşliğinde ortaokullarda ve liselerde her üye kendi okulunda anlatımlar yaparak,  Akşemsettin Hz.lerinin tanıtımını sağlayacak.

İşte Akşemsettin Hz.’leri Tanıtma Komisyonunun Aldığı O Kararlar:

Akşemseddin Hazretleri ile ilgili kitaplar yazmış olan yazarlardan kitapları temin edilerek öğrencilere dağıtılacak. Öğrencilerin kitapları okumaları sağlanacak. Yazarın kendisi de ilçeye davet edilerek konferanslar verdirilecek ve sempozyumlar düzenlenecek.

 Akşemseddin Hazretlerini konu alan Parola yayınları arasında çıkmış Mikrobu Bulan Âlim adlı kitap temin edilerek, öğrencilere dağıtılması konusunda girişimlerde bulunulacak. Yıl içerisinde ve bundan sonraki her bir yılda Akşemseddin Hazretleri ile ilgili bir dergi çıkarılacak. Akşemseddin Hazretleri ile ilgili okullarda Resim, Şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenerek bu yarışmalarda dereceye giren öğrenciler hem ödüllendirecek hem de  Akşemseddin Hazretleri adına çıkarılması düşünülen bu dergide de eserlerine yer verilecektir.

 Akşemsettin Hz.leri ile ilgili bilgi sahibi kılınarak yetiştirilen öğrencilerin rehberlik yapabilir potansiyele sahip olanlarından rehber yetiştirilerek; Akşemsettin Hz.leri, Ömer Sıkkini Hz.leri ve Debbağ Dede gibi büyük zatları ziyaret amaçlı ilçeye gelen ziyaretçilere Akşemsettin Hz.lerinin tanıtımını sağlanacak.

İlçede Ahşemsettin Hazretlerini Anma Haftası Olacak:

Her yıl Akşemsettin Hz.lerini anma günü  olarak düzenlenen günün bir hafta öncesine denk gelen hafta içi günlerinde bir hafta boyunca okullarda Akşemsettin Hz.leri anılacak. Okullarda yarışmalar düzenlenecek, panolar hazırlanacak. Akşemsettin Hz.lerinin eserlerin günümüz Türkçesiyle anlaşılır bir şekilde çevirisinin yapılmasını sağlamak için girişimlerde bulunulacak.  Göynük Belediye Başkanlığı, Bolu Belediye Başkanlığı, İstanbul ya da Ankara Büyük şehir Belediye Başkanlıkları ile gerekli yazışmalar yapılarak Akşemsettin Hz.leri türbesinin yanına elektronik monitör kurulmasını ve ekranında Akşemsetin Hz.lerini tanıtımının sağlanması için çalışılacak.

Akşemseddin Hazretlerini tanıtan film, belgesel vs. bulunup temin edilerek öğrencilere izlettirilmesi sağlanacak. Bolu Belediyesine bağlı olan Bolu Sanat Tiyatrosu ile irtibata geçilerek varsa Akşemseddin Hazretlerini tanıtan tiyatro çalışmaları yoksa da böyle bir çalışma yapmaları istenerek ilçeye davet edilip öğrencilere sergilenmesi sağlanacak.

 

Okullarda sosyal kulüpler gibi Akşemseddin Hazretlerini tanıtma kulübü adı altında da bir kulüp oluşturulup kulübe öğrenci seçilerek çalışmalar yapılacak. İlçede okullar arası yapılacak olan bilgi ve kültür yarışmalarında sorulacak sorularda Akşemseddin Hazretleri ile ilgili sorulara da yer verilmesi sağlanacak.

 

06-12-2016

 

Sofu Ali Mah. Beybahçesi Cad. Eski Hükumet Konağı No.23 Zemin Kat Göynük/Bolu Pk.14780 - 03742801540

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.