BOLU GÖYNÜK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aralık Ayı YÖGEP Toplantısı Gerçekleştirildi

Peygamber Efendimizin eğitim anlayışı ve metotları hakkında gerçekleştirilen Aralık Ayı YÖGEP Toplantısı Gerçekleştirildi.
Aralık Ayı YÖGEP Toplantısı Gerçekleştirildi

Peygamber Efendimizin eğitim anlayışı ve metotları hakkında gerçekleştirilen Aralık Ayı YÖGEP Toplantısı Gerçekleştirildi.

 

Göynük İlçesi YÖGEP faaliyetleri kapsamında, Aralık ayı toplantısı Göynük İmam Hatip Ortaokulu Koordinatörlüğünde uzaktan yapılmıştır.

Yapılan toplantıda Aralık ayı faaliyeti kapsamında Okul Müdürü Yunus KARAMAN tarafından "Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'in "İnsanlarla iletişimi, sosyal ilişkileri, eğitimdeki temel ilke ve metotları ile yönetim anlayışı ve uygulamaları" konusunda sunum yapılmıştır. Bu bağlamda; Ramazan GÜREL'in  " Hz. Peygamber'in (S.A.) Eğitim-Öğretim Modelinde Belli Başlı İlke Ve Metotlar" adlı makalesini okuyarak konu üzerinde mütalaa da bulunuldu.

 

Makalede geçen, "İnsan insana iletişimi öncelikli problem olarak ele alan Hz. Muhammed, sadece inanan insanları değil; dini, dili, ırkı, rengi, cinsiyeti, sosyal statü ve rolü farklı da olsa bütün insanları değerli görerek muhatap almış, kucaklamış; onlarla sağlıklı bir iletişim sürdürmüştür. Hz. Muhammed, ilâhi mesajları, insanlar tarafından algılanabilir, duyulup hissedilebilir, okunup konuşulabilir ve yazılabilir hale çevirmiş; hayata döndürülebilir ve yaşanıp örnekleri çoğaltılabilir bir yapıya kavuşturmuştur. Bir peygamber olarak Hz. Muhammed, gönderiliş gaye ve misyonunu, insanlarla kurduğu iyi diyalog ve iletişimle gerçekleştirmiş; bunun için hem, yaşadığı çağda geçerli olan çeşitli iletişim yöntemlerini kullanmış, hem de ferdin ve toplumun psikolojik özelliklerini dikkate alarak, mesajını en iyi ve etkili bir şekilde sunmaya gayret etmiştir. Hz. Muhammed, Kur'ân'ın açık beyanı ve vurgulamasıyla, bizim gibi bir insandır; ama dînî içerikli konuşmaları ve yapıp-etmeleri vahiy desteklidir. Bu nedenle o, ilâhî mesajın şartlara bağlı insanî bilgi ve davranışlara dönüştürülmesinde ilk kaynaktır. Yine o, yorumlama ve açıklamalarıyla insanlara örnektir ve bu açıklamaları da vahye dayalı olmasından dolayı,  genel-geçer bir karakter kazanmıştır. Biz bu makalemizde Hz. Muhammed'in insan insana iletişiminde gözettiği ilkeleri hayatımıza rehber edinmeliyiz." Konularına vurgu yapılarak toplantı tamamlanmıştır.

/meb_iys_dosyalar/2021_01/25145405_peygam_efendimizin_eYitim_metodlarY.pdf

25-01-202125-01-2021

Yeni Hükümet Konağı Kat1 Göynük/BOLU - 03742801540

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.